Arganovo olje je darilo za lepoto
Arganovo olje je odličen pripomoček za lepo kožo, nohte in lase. Deluje blagodejno in hranilno ter tako omogoča, da lahko zasijete v vsej svoji lepoti. Pridobiva se ga iz jedrc plodov arganovih dreves (Argania Spinosa), ki uspevajo le na jugovzhodu sredozemske dežele Maroko. Posebnost teh dreves je, da tudi če odmrejo, čez 7 let ponovno poženejo. So kot feniks, ki vstane iz pepela in skupno lahko dosežejo tudi 200 let. Imenujejo jih tudi »drevesa življenja« in so del svetovne dediščine po UNESCU. Imajo namreč pomembno ekološko vlogo, da preprečujejo širjenje puščav – ohranjajo namreč vlažnost in rodovitnost prsti, da je primerna za kmetijstvo. Brez njih bi ta del sveta že davno »pogoltnila« puščava.
Pridobivanje olja je zahtevno, saj za en liter arganovega olja potrebujejo kar 40 kilogramov arganovih plodov in 16 ur ročnega dela. Uporablja se ga lahko v kulinariki in zdravilstvu, daleč najbolj poznano pa je po uporabi v kozmetičnih pripravkih za nego telesa.
Najboljše kakovosti je hladno stiskano arganovo olje iz ekološko pridelanih jedrc. Tovrstno olje je primerno tako za uživanje kot nanašanje na telo v zdravilne ali kozmetične namene. Ima poseben sladkast vonj, ki pravzaprav ne potrebuje dodanih dišav (v kozmetičnih pripravkih).
Arganovo olje je nepogrešljiva sestavina kozmetičnih pripravkov
Lepota in zdravje sta nerazdružljivo povezana – če so, koža, lasje ali nohti zdravi, so tudi lepi. Arganovo olje omogoča povratek zdravja pri poškodovani koži, suhih konicah las in lomljivih nohtih.
- Nega poškodovane kože
Arganovo olje se lahko uporablja za vse vrste težav s kožo: akne, srbečica, luskavica, alergijske težave. Suha in razpokana koža je lahko boleča, predvsem v hladnem zimskem času. Najbolj se priporoča nanos na čisto kožo zvečer. Olje rahlo vmasirate s krožnimi gibi. Če imate izrazito suho kožo, postopek ponovite tudi zjutraj. Olje se hitro vpije in ne pušča mastnega videza. Olje se lahko uporablja tudi za masaže ter nego ustnic – arganovo olje je pogosto tudi sestavina balzamov za ustnice. Lahko se ga uporablja tudi za mehčanje in odstranjevanje trde kože na podplatih.
- Nega suhih in lomljivih las
Ko so lasje suhi in lomljivi, nimajo leska in niso več videti lepi. Arganovo olje se v takih primerih nanese na celotno dolžino las in lasišče, da deluje vsaj 30 minut, še bolje pa je, da ga pustite delovati čez noč in zjutraj sperete z blagim šamponom. Lasje vam bodo hvaležni!
- Nega krhkih nohtov
Se vam lomijo ali cepijo nohti? Mešanica arganovega olja in limoninega soka v razmerju 1:1 je rešitev! Vsaj 1x tedensko namočite svoje nohte v to mešanico in v kopeli vztrajajte 15 minut. Nohti bodo veliko bolj prožni, zato bodo odporni na lomljenje in se ne bodo več cepili. Kuro ponavljajte dlje časa, da se nohti ojačajo.
Pridobivanje arganovega olja in njegova vsebnost učinkovin
Drevesa enkrat letno rodijo plodove, ki so podobni olivam in dozorijo med junijem in avgustom. Obiranje plodov od nekdaj opravljajo izključno ženske. Sadeže naberejo, odstranijo pulpo, strejo oreščke in odstranijo jedrca. Za jedilno arganovo olje jedrca pred stiskanjem pražijo, iz nepraženih pa pridelujejo olje za uporabo v kozmetične namene.
Arganovo olje je olje za lepoto, saj vsebuje ogromno »lepotnega« vitamina E, hkrati pa vsebuje veliko dobrih maščobnih kislin: omega-3 in omega-9. Te tri učinkovine imajo ključno vlogo pri zaščiti in negi kože:
- vitamin E močan antioksidant, ki preprečuje poškodbe celic zaradi prostih radikalov,
- omega-6 maščobne kisline spodbujajo prožnost kože,
- omega 9 pa ohranja zaščitno funkcijo povrhnjice in ohranja vlažnost kože.
Manj poznana uporabnost arganovega olja: v zdravilstvu in kulinariki
Maročani vsakodnevno uporabljajo arganovo olje v svoji prehrani in v zdravilne namene. V kulinariki najbolj poznana jed za večjo moč in energijo je mešanica arganovega olja, medu in mandljev – popražene mandlje sesekljate v sekljalniku in prilivate olje ter na koncu dodate med. Pasti podobno kremo se lahko namaže na kruh za zajtrk (podobno kot lešnikovo kremo).
Olje ima kar intenziven okus in se je nanj potrebno privaditi. Nekateri okusa ne prenašajo najbolje in ga zato »popravijo« s par kapljicami bučnega olja. Mešanica arganovega olja in limoninega soka je odličen in zdrav preliv za solate. Arganovo olje se odlično poda ribjim jedem in ga uporabljajo tudi za začinjanje kuskusa.
V zdravilne namene olje uporabljajo za notranje in zunanje težave – že dojenčkovo kožo negujejo z arganovim oljem, da bi jo zaščitili pred zunanjimi vplivi. Arganovo olje se največkrat uporablja pri boleznih in težavah s kožo in kožnimi izrastki (nohti in lasmi).
Arganovo olje deluje blažilno na poškodovano povrhnjico kože, ker spodbuja obnovo celic, kožo zmehča in navlaži. Obnovi se hidrolipidni sloj kože, zato se pri negi s tem oljem poveča naravna vlažnost in prožnost kože (za zdravljenje težav z brazgotinjenjem poškodovane kože). Poleg pozitivnih vplivov na kožo, zaužito arganovo olje vpliva tudi na boljše delovanje jeter in prebavo, izboljšano zmogljivost možganov in večjo aktivacijo kisika v celicah. Visoka vsebnost linolenske maščobne kisline vpliva tudi na uravnavanje holesterola v krvi – samo 2 veliki žlici arganovega olja dnevno zagotovita celodnevno potrebo po linolenski kislini za človeško telo.
Strije – ali arganovo olje pomaga?
Strije so odziv premalo elastične kože na povečanje teže oz. obsega, ki značilno najpogosteje nastanejo v nosečnosti, ko pospešeno raste trebuh skupaj z zarodkom. Arganovo olje je super preventiva – v koži namreč povečuje elastično lastnost kože in zato onemogoča nastanek »razpok« ki so vidne kot strije. Tudi če so strije že vidne, lahko arganovo olje omili njihov videz, saj deluje pomladitveno in ohranja večjo vlažnost kože. Pomaga tudi masaža z mešanico olja in rjavega sladkorja – dobro zmasirajte prizadete predele in mešanico pod tušem sperite. Olje nato uporabite na predelih s strijami, da bo lahko dobro učinkovalo.
PRISPEVEK PRIPRAVILA: Malinca (povzeto po knjigi Eat yourself calm)
Komentarji (0)