Šipkovo olje
Šipkovo olje je pravi modni hit v uporabi naravne kozmetike! Uporablja se ga tako za negovanje zrele kože, kot tudi problematične. S svojimi zdravilnimi učinkovinami kožo vlaži in ji daje čvrstost. Šipek je takoj za črnim ribezom po vsebnosti vitamina C. Ni čudno, da je njegova raba v času prehlada tako popularna.
Značilnosti šipka
Navadni šipek, lat. Rosa canina je rastlina, ki jo boste našli v našem domačem okolju. Šipek je pravzaprav divja vrtnica. Cveti v sončnem obdobju med majem in junijem. Za nas pa so najbolj pomembni njegovi plodovi. Ti dozorijo jeseni. V tem času šipkovi plodovi vsebujejo največjo koncentracijo vitamina C. Meso plodov je rahlo kislega in sladkega okusa, sledi pa tudi malo trpek in grenak priokus. Šipek se največkrat uživa v obliki čaja v hladnih zimskih dneh. Šipkov čaj je priporočljiv predvsem pri boleznih, pri katerih primanjkuje vitamina C in raznih drugih prehodnih obolenjih. Pomaga tudi pri izločanju seča in pri filtraciji ledvic.
Prehlad in šipek
V času, ko nas napadajo raznovrstni prehladi, gripe in angine, je šipek izvrstno krepčilo. Zakaj je šipkov čaj pravzaprav tako priporočljiv ob padcu imunskega sistema? Ker je šipek po svoji vsebnosti vitamina C takoj za črnim ribezom. Uživamo ga lahko v obliki tinkture, poparka ali kapsule. Priporočljivo ga je jemati med samo boleznijo in po njej. Šipek je odličen tudi pri vsesplošni utrujenosti.
Zgodovina uporabe šipkovega olja
Šipkovo olje so za nego kože uporabljali že Egipčani, Maji in ostala staroselska plamena v Ameriki. Olje so pridobili s počasnem prekuhavanjem šipkovih pečk. Danes poznamo tudi hladno iztisnjeno šipkovo olje, ki ohrani veliko več zdravilnih učinkovin.
Rumena semena šipka pomagajo izločati želodčne sokove in lajšajo vnetje želodca. Preden se jih uporablja, jih je potrebno še streti, ali iz njih iztisniti olje. Ta način zdravljenja poznamo že iz domače medicine. Odlično pa naj bi se izkazal tudi pri zdravljenju ledvic (ledvičnih kamnov), mehurja in revme (putika).
Zdravilne sestavine šipkovega olja
Šipkovo olje vsebuje:
- vitamin C,
- vitamin A,
- vitamin E,
- linolensko kislino, znano pod imenom omega 3 in
- linolno kislino, znano pod imenom omega 6.
Antioksidanti (vitamina C, E in A) kožo ščitijo prostih radikalov in jo tako varujejo pred poškodbami. Zavirajo njeno staranje, jo pomlajujejo in jo delajo bolj voljno. Vitamin C zaradi svoje pomembne vloge pri sintezi kolagena pomaga koži povrniti njeno čvrstost. Vitamin E pa je eden izmed ključnih dejavnikov za lepo in navlaženo kožo.
Omega 3 in omega 6 maščobne kisline so odlične za kožo, saj preprečujejo nastanek aken. Zmanjšujejo kožna vnetja in pomagajo pri hitrejšem in boljšem celjenju brazgotin. Omega 3 in omega 6 maščobne kisline kožo navlažijo, delujejo protivnetno in zavirajo njeno staranje.
Vsestranskost šipkovega olja in njegova uporaba
Za kaj vse je dobro šipkovo olje?
- Nudi nam dobro vlažilno nego kože in zavira staranje kože.
- Posebej se priporoča za nego suhe ali mastne kože, saj sestavine v šipkovem olju (omega 3 in omega 6 maščobne kisline) omogočajo regulacijo izločanja lojnic.
- Odlično je pri negi problematične (aknaste) kože, saj pore ne zapre, temveč kožo nahrani in ji nudi zaščitni sloj proti nečistočam. Prav tako šipkovo olje kožo varuje pred vnetji.
- Šipkovo olje pomaga tudi v boju z brazgotinami in strijami.
- Moški ga lahko uporabljajo kot negovalno olje po britju.
- V kolikor imate krhke, lomljive nohte, je šipkovo olje kot nalašč za vas, saj pomaga pri njihovi celotni obnovi.
- V ljudski medicini se je šipkovo olje uporabljalo tudi za zdravljenje želodca, mehurja in ledvic (ledvični kamni).
- Prav tako naj bi šipkovo olje blažilo revmatske bolezni, kot je putika.
Primeri uporabe šipkovega olja
- Nega obraza
Pred uporabo, si obraz temeljito umijte. Šipkovo olje nanesite na čist in vlažen obraz. Za navlažitev lahko uporabite tudi različne hidrolate zdravilnih rastlin. Pazite, da so pri nanosu vaše roke čiste. Z nežnimi krožnimi gibi olje vmasirajte v kožo. Koža bo navlažena in zavarovana pred nečistočami.
- Nega las
Šipkovo olje lahko uporabite tudi za nego poškodovanih, suhih las. V kolikor uporabljate le kot dnevno nego, nanesite le nekaj kapljic (2-3 kapljice) na konice las. Če bi radi šipkovo olje uporabili kot masko za lase proti prhljaju, zmešajte 10 kapljic šipkovega olja s pol žlice kokosovega olja. Masko razporedite po celem lasišču, jo pustite stati pol ure, nato pa si jo temeljito sperite s šamponom. Vaši lasje bodo po uporabi veliko bolj mehki in voljni. Če ste do zdaj imeli težave s prhljajem in srbečim lasiščem, vam bo šipkovo olje v kombinaciji maske pomagalo le-tega odstraniti.
- Nega telesa in masažno olje
Za nahranitev kože celega telesa je šipkovo olje dobro mešati s kakšnim drugim naravnim oljem, npr. jojobinim. Mešajte v razmerju 1 : 10 (šipkovo olje : drugo, cenejše mazljivo olje). Tako pripravljeno mešanico olj lahko izkoristite tudi pri dobri masaži. Kožo boste tako dobro nahranili in hidrirali.
Kje kupiti šipkovo olje?
Pri nakupu olj je potrebna posebna pozornost pri kakovosti olj. Poznamo več vrst olj, glede na njihov način predelave: hladno tiskano (nerafinirano) ali rafinirano. Hladno tiskano olje je najboljše za nego kože, saj ohrani največ vitaminov, mineralov in ostalih zdravilnih učinkovin. Najdemo ga tudi pod imenom nerafinirano olje. Olje, ki je rafinirano, ima slabšo vsebnost dobrih učinkovin, saj je obdelano s toploto in se pri tem veliko sestavin uniči ali pretvori v druge manj všečne spojine, ki niso dobre za našo kožo.
Tako kot so razlike v načinu pridelave, so razlike tudi v ceni. Najcenejše šipkovo olje je vsekakor rafinirano in zato osiromašeno. Hladno tiskano olje šipka je res dražje, kot toplotno obdelano olje, vendar je kakovost neprimerljiva. Kakovostno ekološko hladno tiskano šipkovo olje lahko najdete tudi v spletni trgovinici Malinca s klikom TUKAJ in v vseh drogerijah DM po Sloveniji.
Šipkovo olje je prav zagotovo vsestransko olje. Njegova uporaba v lepotilne namene sega že davno v zgodovino. Uporabljali so ga že starodavna ljudstva (ameriški domorodci, Maji, Egipčani). Dandanes se vse večkrat uporablja za nego zrele ali problematične kože. Šipkovo olje ima posebno značilnost, da kože ne masti, temveč s svojimi sestavinami uravnava proizvodnjo loja in tako koži omogoča boljše dihanje. Pustite svoji koži, da diha in ji privoščite povsem naravno nego šipkovega olja.
Napisala: Malinca
Komentarji (0)