Organsko sladilo prihodnosti - kokosov sladkor

Kokosov sladkor v granulirani obliki se po teksturi in okusu ne razlikuje mnogo od rjavega sladkorja, ima pa veliko več hranilnih lastnosti od njega. Je najbolj priljubljena in obenem najbolj razširjena oblika kokosovega sladila. Ta oblika je praktična tudi zaradi načina shranjevanja ter uporabe. Ima med drugim najdaljši rok uporabe, ker ima najnižji odstotek vlage. Je sladkega karamelnega okusa in sploh ne spominja na okus kokosa. V kulinariki ga lahko uporabljamo enako kot običajni sladkor, vendar ga moramo kljub nižjemu glikemičnemu indeksu zmerno uporabljati.
Kokosov sladkor ima zelo nizek glikemični indeks
Ljudje s kroničnimi boleznimi kot so diabetes, rak, težave z žolčem, hipoglikemijo, boleznimi srca, debelostjo so lahko razbremenjeni, kajti kokosov sladkor ima zelo nizek glikemični indeks, a je obenem prava bomba hranil, vitaminov, mineralov in aminokislin, je minimalno predelan ter brez konzervansov. Je bogat vir aminokislin. Enaka količin

Glikemični indeks kokosovega sladkorja je glede na več raziskav med 35 in 54 enot. Za lažje vrednotenje – rafinirani beli sladkor ter melasa imata glikemični indeks med 65 in 100. Vrednost GI nam pove, kako hitro se živila v organizmu pretvorijo v glukozo – krvni sladkor. Zato je življenjsko pomembno uživati živila, ki imajo nizek GI, saj s tem preprečujemo razna bolezenska stanja, slabo počutje, prehiter občutek lakote, prekomerno razdražljivost in še kaj.
Kokosov sladkor je vsestransko uporaben
V indonezijski kulinariki domačini uporabljajo različne oblike kokosovega sladkorja, od tekočega

- za vsakdanjo uporabo domačini mešajo strjeno obliko kokosovega sirupa z vodo, da dobijo redek sirup za sladkanje pijač in sladic;
- kokosov sirup uporabljajo tudi kot namaz na kruhu;
- vedno več tovarn čokolade svoje izdelke sladka z kokosovim sladkorjem;
- v kokosovem sladkorju lahko povaljamo koščke svežega sadja ali pa ga potresemo po namazanem kosu kruha;
- zelo dober je za sladkanje čaja, kave in drugih napitkov, v raznovrstnih pečenih ali presnih sladicah in za sladkanje namazov.
Prispevek pripravila: Malinca Nastja
Komentarji (0)