Ashwagandha pomlajuje in povečuje energijo
Ashwagandha je poznana tudi pod imenoma »zimska češnja« in »indijski ginseng« in uspeva pretežno na indijskem polotoku in Šrilanki. V latinščini je poimenovana withania somnifera, kar pomeni »tista, ki prinaša sanje«, po sanskrtu pa zaradi svojega značilnega vonja nosi ime »vonj konja«, ali celo »ta, ki daje vitalnost in moč konja«. Gre namreč za izredno poznano ajurvedsko rastlino, ki ima zelo širok spekter delovanja. V majhnih rdečih plodovih, ki zrastejo na srednje velikih grmih do 1,7 metra visoko se skriva skrivnostna kombinacija aktivnih učinkovin, ki na splošno krepijo telo in duha, povečujejo moč in energijo ter odpravlja številne zdravstvene težave. Užitni in zdravilni so vsi deli rastline, v prehranskih dopolnilih pa se najpogosteje dobijo posušene in zmlete korenine ashwagandhe. O njeni priljubljenosti v preteklosti pričajo zgodovinske knjige:
- v času Aleksandra Velikega so iz ashwagandhe pripravljali vino, ki ga je pila vojska za več moči in energije,
- Grški bog Apolon je ashwagandho podaril bogu medicine, Asklepiusu, zaradi česar, se je v grških krogih imenovala »apollinaris«.
Ashwagandha prerodi telo in duha Najpogosteje se je v ajurvedski medicini uporabljalo ashwagandho za reševanje težav in motenj živčevja, težav s koncentracijo, pozabljivostjo, nespečnostjo, preobremenjenostjo in omotičnostjo. Ker spodbuja regeneracijo celic, deluje tudi pomlajevalno na vse vrste tkiv, tudi na nastajanje semenske tekočine in njeno kakovost. Poleg tega ima protivnetne, antibakterijske in antivirusne učinke, hkrati pa ščiti telo pred nastankom okužb. Uporablja so jo tudi kot afrodiziak za moške in ženske, prav tako kot pripomoček za boljšo plodnost. Ker učinkovito pomirja, deluje blagodejno na vse vrste težav povezanih s stresom, odpravlja depresijo in simptome tesnobe. Raziskave so pokazale, da je celo učinkovitejša, kot zdravila zahodne medicine. Zaradi svoje vloge v ajurvedski medicini, so postale na njo pozorni tudi raziskovalci zahodne medicine. Raziskave ashwagandhe so pokazale, da učinkovine iz te rastline pripomorejo tudi pri obnavljanju živčnih sinaps v možganih. Iz tega razloga so raziskavo še razširili in je ashwagandha resen kandidat pri raziskavah Alzheimerjeve bolezni, kjer so glavni problem ravno prekinjene povezave med možganskimi živčnimi celicami. Ashwagandha je izredno učinkovita za različne težave Ashwagandha je vedno bolj prepoznavna tudi zunaj ajurvede, saj je nase opozorila s številnimi prednostmi, ki jih omogočajo njene aktivne učinkovine. Pomaga namreč pri:
- kronični in živčni utrujenosti,
- težavah s šibkimi kostmi in mišicami,
- težavah z izpadanjem zob,
- težavah z impotenco in neplodnostjo,
- izgubi spomina in senilnosti,
- boleznih živčevja in nespečnosti,
- simptomih revme,
- znakih prezgodnjega staranja ter
- dehidraciji.
Kot pri vseh zdravilnih zeliščih je tudi pri ashwagandhi potrebno paziti na priporočljivo količino za uživanje, sicer se lahko pojavijo določene zdravstvene težave. Ashwagandha ni priporočljiva za osebe z motnjami v delovanju ščitnice in nosečnice, saj je premalo podatkov o vplivu na plod. Ashwagandha je lahko zelo koristen prehranski dodatek za vse tiste, ki si želite še bolj zdravo življenje brez uporabe zdravil za vaše zdravstvene težave. ČLANEK PRIPRAVILA: Malinca Nastja
Komentarji (0)